ارز دیجیتال

کلاه برداری دو برادر ژاپنی در اکوسیستم سولانا، آیا عاقبت لونا برای سولانا هم اتفاق می افتد؟

دوبرادر ژاپنی به اسم مکالینائو ۲۰ساله نابغه های برنامه نویسی پارسال در شرایط صعودی مارکت آمدن با افزایش TVL سولانا بصورت جعلی افزایش فضایی ۱۲۰دلار به سولانا دادن، این دو برادر با استفاده از هوش مصنوعی یازده هویت جعلی ساختن هر هویت یک پروژه داشته و این هویت ها ناشناخته بودن و در دنیای مجازی از هم حمایت میکرد، کسی اونا رو نمیشناخته ولی اونا از هم حمایت میکردن، و این مکالینائو اسم مستعار سوریا خسلا یک پلتفرم دیفای روی سولانا میسازه به اسم sunnyو قیمت توکن منفجر میشه و پنج برابر میشه چون TVL اون رشد زیادی میکنه.

ایان مکالینائو بعد صرافی  saberرا بر بستر سولانا میسازد، همینطور با هویت جعلی پلتفرم طراحی می کنند، تا  ارزش قفل شده کلی سولانا بالا برود، جالب این جاست، این افزایش حجم هم که با جذب سرمایه نبوده، یک پلتفرم طراحی شده که همه این پلتفرم هایی روکه طراحی شده بودن را بهم وصل میکرده و باعث میشده برای مثال یک دلار در این پلتفرم ها گردش پیدا کنه و چندین بار حساب بشود. مثلا صد میلیون دلار را به پلتفرم ها قرض داده می شده و پاسکاری میکردن و محاسبه می گردیده و برای مثال یک میلیارد دلار میشده است. در اوج قیمت سولانا که ۲۰۰دلار بوده حجم ده میلیارد بوده که هفت میلیارد آن به این صورت بوده است. در واقع فقط سه میلیارد بوده است و هفتاد درصد آن جعلی بوده است.

این روند کاملا در ظاهر به صورت طبیعی بوده و گویا هیچ مشکلی نداشته است. همه چی خوب جلو می رفته تا یک پلتفرم به اسم  Cashio از بین این پلتفرم های جعلی هک میشه و 50 میلیون دلار از آن را هکرها می دزدند. این پلتفرم هم یک پروژه استیبل کوین بوده. این پلتفرم در اوج مارکت صعودی معرفی میشه و چون توسط پروژه جعلی saberهمون صرافی پشتیبانی میشده به  آن هم آسیب میزنه و بعد مانند دومینو پروژه ها را تحت شعاع قرار میده و ۹۹درصد پروژه ها آسیب می بینند.به گفته مکالینائو وی با هکر ارتباط گرفته و به هکر وعده سهم در ازای بازگشت مبالغ دزدیده شده را داده که هکر نپذیرفته است.

این موارد و مواردی از این دست نشان می دهد که چقد راحت می توان در کریپتو کلاه برداری نمود و این مساله بسیار آسیب زا می باشد.پس حواس خود را جمع کنید، هیچ وقت خود را درگیر سرمایه گذاری دیگران نکنید، تحقیق کنید و مطالعه کنید و تحت تاثیر تبلیغات نباشید.

زمانی در توکنی با اسم و رسم سولانا این اتفاق بیافتد،  این توکن های ساختگی چکار میکنند، زمانی که انقدر راحت کلاهبرداری میشود طمع نکنیم با خودمان و دوستانمان و هموطنانمان صادق باشیم برای منفعت تعصب نداشته باشیم، چون مثلا من این توکن را خریدیم دیگران روهم مجاب کنم. بگذاریم هرکسی خودش تصمیم بگیرد.

امتیاز کاربران: 3.93 ( 2 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا