متاورس

متاورس چیست؟

برای آشنایی با متاورس بیایید گذشته را مرور کنیم، حدود بیست سال پیش اگر کسی به شما می گفت در حالی که کنار خانواده خود هستید، با فردی که کیلومترها فاصله دارید، و شاید تا به حال نیز وی را ندیده اید، با استفاده از یک گوشی همراه، ارتباط گرفته اید و مشغول صحبت در مورد امور روزمره و شاید برنامه های کاری آینده خود هستید، درست است که این مساله الان برای شما بسیار عادی شده است، اما اگر آن سال ها در مورد این موضوع با کسی صحبت می کردید، اولین پاسخی که به شما می داد این بود، مگر دیوانه ام؟

اما می بینیم که این مساله دیگر تبدیل به امری عادی شده است و هرکسی ناگزیر است که در مورد مسائل زندگی ، یا مسائل کاری با مدیر، همکار یا خویشاوندان خود چت کند و فرهنگی خاصی برای این پدیده ها شکل گرفته است.

صحبت در مورد متاورس نیز به این شکل است، هنوز نه تکنولوژی متاورس به آن پیشرفت رسیده نه راحتی استفاده از آن و امکاناتی که پوشش می دهد چنین جذاب که عده ی بسیاری وارد آن شوند و امور زندگی و کاری خود را با استفاده از آن مدیریت کنند، متاورسی که الان وجود دارد، مانند بیابان بی آب و علفی است که اگر وارد آن شویم، سراب هایی خواهیم دید،  شاید برخی برای سرگرمی و وقت گذرانی وارد آن شوند، اما هنوز چیز قابل عرضه ای برای عموم ندارد، نا گفته نماند در همین مدت کوتاهی که بوجود آمده هم پیشرفت های به سزایی داشته است، اما هنوز با آن چه باید باشد فاصله زیادی دارد.

دور نمایی از آینده متاورس

در ابندا برای اینکه چشم اندازی از متاورس بدهم سعی می کنم تا کمتر وارد بحث های فنی بشوم. به راستی اگر متاورس وارد زندگی ما شود، همان اتفاقی که گوشی های همراه رقم زدند و در مدت کوتاهی لایف استایل ما را تغییر دادند، آیا متاور سهم همین کار را با زندگی ما خواهد کرد؟

تصور کنید بعد از ظهر یک جمعه تابستان که نه حوصله ترافیک را دارید و نه حتی دیدن یک فیلم، یکی از دوستان قدیمی شما لینکی را در واتساپ برای شما می فرستد و از شما می خواهد یک اپلیکیشن نصب کنید (فرض کنید قبلا عینک سه بعدی یارانه ای هم توزیع شده است) شما عینک خود را می زنید و با نصب آن اپلیکیشن وارد شهری زیبا و خوش آب و رنگ که مانند آتلانتیس افسانه ای خارق العاده است، می شوید. ناگهان صدای دوستتان را می شنوید که می گوید” از اینوز” شما با چهره ای حیرت زده، به دنبال فلشی که به شما جهت می دهد، می روید، با دربی از جنس طلا که تکنولوژی عجیبی که مخصوص باز کردن آن است مواجه می شوید، نا گهان در با صدایی عجیبی باز می شود، و صدای بلندی شما را میخکوب می کند “تولدت مبارک” نا گهان می بینید همه دوستان شما آن جا هستند، با لباس های رسمی و غیر رسمی بعضی شان چاق شده اند، برخی ازدواج کرده اند و با فرزندان خود حضور دارند، دوستانی که بیش از بیست سال است ندیده اید، حال در مکانی نامعلوم همه آن ها را دارید می بینید، همان طور که هستند، با اعضای خانواده شان، می توانید به آن ها نزدیک بشوید، حتی شاید لمسشان کنید یا به آغوش بکشید.

حال تصور کنید چند سال پس از این واقعه این موضوع به امری عادی تبدیل شده است، بسیاری از خانواده ها یا دوستان که در راه های دور و نزدیک هستند، به بهانه های مختلفی مانند، بیماری خاصی، یا ترافیک، باهم قرار می گذارند تا در ساعاتی خاص در این اتاق های مجازی قرار بگیرند، و همدیگر را از نزدیک ببینند، با هم به صحبت بنشینند، فوتبال یا فیلمی تماشا کنند، شاید دوستی از شما که وضع مالی بهتری دارد، خانه ای در یکی از پیشرفته ترین پلتفرم های ارائه دهنده این خدمات خریداری کرده است، و شما آن را به پلتفرم های سایر دوستانتان ترجیح می دهید.

بسیاری از امور زندگی شما  رفته رفته از طریق این حوزه صورت خواهد گرفت،تصور کنید به جای اینکه با همسر و فرزندان خود مسافت طولانی را در ترافیک و آلودگی جهت خرید از بازار طی کنید، با وارد شدن به این پلتفرم ها می توانید، تمامی مواردی را می خواهید مشاهده نموده و خریداری نمایید، می توانید کفش و کت و شلوار مد نظرتان را به تن کنید و در یک چشم به هم زدن رنگ دیگری از آن را به تن کنید، می توانید از موزه ها دیدن کنید یا در پارک ها توقف کنید و یا از رانندگی در جت شخصی خود لذت ببرید و از آن بالا به تمام ساختمان های تهران نظری بیاندازید.

فرض کنید در  یکی از روستاهای مازندران صاحب ویلایی شده اید، هر روز ساعت 8 صبح عینک مخصوص خود را می زنید و پشت میز کامپیوتر خود قرار می گیرید، درب بانک ملی شعبه بازار تهران باز می شود، و مشتریان به باجه شما می آیند تا امور بانکی شان انجام گیرد، البته سیستم کلی بانک ها در آن موقع تغییر خواهد کرد که در مطلب دیگری به آن اشاره خواهیم نمود. اما همه این ها در حالی است که شما به دور از ترافیک و آلودگی و در ویلای شخصی خود کارتان را انجام می دهید، و سرماه حقوق به حساب شما واریز می شود.

خب خیلی رویا پردازی نکنید، هنوز متاورس در ابتدای راهست، نه اینکه با آن پیشرفت ها فاصله ی زیادی داشته باشیم. اما آزمون خطای همین ها و آموزش یک نسل در این حوزه خود پروسه زمان بری است، اما همه گیری گوشی ها هوشمند همراه در سال های اخیر نشان داد که حتی در دورترین روستاها و پیرترین فرد در خانواده نیز از این اپیدمی در امان نخواهد بود. پس چشم ها و گوش های خود را تیز کنید و منتظر اخبار جدید متاورس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا