متاورس

اثر ریبرندیگ فیسبوک به متا بر متاورس

کلمه متاورس اولین بار 30 سال قبل در رمانی علمی تخلیی با نام crash snow متولد شد. در سال 1992 نویسنده آمریکایی Neal Stephenson در کتاب خود، جهانی سه بعدی از آینده آمریکا را بهگونهای عجیب و غیرعادی به تصویر میکشد که در آن ماموران نرم افزاری در صدد نابود کردن هکرها هستند. اما رویای متاورس با گذشت 30 سال از خلق اولیه مفهوم آن و پیشرفت های قابل توجه در بخش تکنولوژیهای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی هنوز راه زیادی تا تحقق یک جهان واحد و متصل به یکدیگر در پیش دارد.

در واقع متاورس جهانی فراتر از بازیها یا واقعیت افزوده است. صحبت از افزوده شدن قابلیتهای جدید به زندگی واقعی انسانهاست. متاورس یک جهان مجازی واحد برای تمام انسانهاست. یک جهان موازی سه بعدی که میتواند با جهان واقعی تلفیق شود یا کامال به صورت موازی و مجزا در جریان باشد. این شما هستید که انتخاب میکنید در چه زمانی به چه شکل از متاورس استفاده کنید.

سال 2035 میالدی، شما در خیابان در حال رانندگی هستید. نیاز به مسیریابی دارید و استفاده از تلفن همراه میتواند موجب تصادف شود. اما عینک واقعیت افزوده با شنیدن صدای شما که میگویید گوگل مپ، نقشه را به صورت دو یا سه بعدی برای شما در قسمتی از فضای خالی اطرافتان باال میآورد. سپس فلش هایی را در خیابان میبینید که شما را به مقصد هدایت میکند. تا اینجا شما به صورت تلفیقی از بخشی از متاورس استفاده کردید. با رسیدن به مقصد که مهمانی مفصلی است بعد از صرف شام، همکارتان طی تماسی شما را از جلسه اضطراری با خبر میسازد. در سال 2035 روال جلسات بعد از تایمکاری حضور کامل در متاورس با آواتار است. بله درست میخوانید. جسم شما در مهمانی است و یک کاراکتر سه بعدی از شما در دنیای سه بعدی متاورس در اتاق جلسه مجازی حضور دارد. به این ترتیب شما در دنیای مجازی یک عکس پروفایل نیستید یک روح سه بعدی دارید که در یک دنیای موازی تحت کنترل شماست.

متاورس؛ روح دوم شما

دوست دارید با روح متاورسی خود چه فعالیتهایی را انجام دهید،ممکنها بی پایان است. به فروشگاه بروید از مغازه ها دیدن کنید. سفارش ثبت کنید. با دوستان خود دور هم جمع شوید، به یک سمینار بروید یا در کلاس های دانشگاه حضور پیدا کنید. پس متاورس دو بخش اصلی دارد که در نسخه نهایی آن با هم در ارتباط هستند. در بخش اول به کمک تکنولوژی واقعیت افزوده یا Reality Augmented به اختصار AR قابلیتهای متعددی به زندگی روزمره شما اضافه میکند. اپلیکیشن ها و هر آنچه در اینترنت در دسترس شماست به محیط واقعی اطراف شما افزوده میشود. دیگر نیاز آنچنانی به گوشی تلفن همراه خود ندارید و قابلیتهای بیشماری با یک عینک به زندگی شما افزوده میشود. عینکی که به مانند یک دستیار کمک حال شما در جریان زندگی روزمره است. بخش دوم هم روح متاورسی شماست که به آن پرداختیم.

اثر ریبرندیگ فیسبوک به متا بر بازار

با تغییر نام فیسبوک به متا انتقادهای زیادی به مارک زاکربرگ وارد شد، که مهمترین آنها علت این تغییر نام را فرار رو به جلوی فیسبوک از بدنامی و محبوب نبودن میدانند. اما با نگاه به ضریب نفوذ 80درصد اینستاگرام و میزان محبوبیت آن در آمریکا اینگونه نقطه نظرها بیشتر subjective به نظر میرسد تا یک استدلال فارغ از هرگونه نظر یا احساس شخصی.

مارک زاکربرگ در یک دهه گذشته مشغول کار بر روی تکنولوژی واقعیت افزوده بوده و تصمیم وی برای تغییر برندش به متا یک کار فکر شده و هوشمندانه است که به شدت پروژههای کریپتوکارنسی که بر پایه متاورس بنا شده است را تحت الشعاع قرار میدهد. اگرچه خود متا مستقیم توکنی ندارد، اما به جهت ضریب نفوذی که در بین مردم کره زمین دارد باعث افزایش سرعت فراگیری تکنولوژی واقعیت افزوده بین مردم میشود و این امر به مانند دریچه ای جدید، دروازه ورود افراد بیشتری به کریپتوکارنسی میشود. پروژه های قدرتمند هرقدر مردم به واسطه متا با واقعیت افزوده بیشتر آشنا شوند، راحتتر با پروژههایی مثل Bloktopia و OVR ارتباط برقرار میکنند

بازدید و ثبت سفارش از فروشگاه در ساعات تعطیلی آن، منسوخ شدن اپلیکیشن های کلاب هاوس و چت های گروهی و جایگزین شدن با پلتفرمهای متاورسی از آنچه فکر میکنید به شما نزدیکتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا