ارز دیجیتالدیفای

فگ (FEG)الماس دیفای یا اسکم؟

یکی از شت کوین هایی که در سال گذشته با پروپاگاندای زیاد تبلیغاتی، شهرت بسیاری کسب کرد، توکن فگ بود، این توکن که در دو بستر اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس، لانچ شده بود در مدت کوتاهی توانست سقف قیمتی بسیار بالایی را ثبت کند، ولی در مدت کوتاهی افت بسیار شدیدی را تجربه کرد و ارزش آن به یک بیستم، سقف تاریخی خود رسید. این توکن با شعارهای بسیار جذابی وارد باغ وحشی که پس از شیبا اینو بوجود آمده بود شد، و با این شعارها قصد داشت، برچسپ شت کوین را از خود بردارد، شعارهایی مانند، “دیفای زندگی است، زندگی دیفای” که بر نقش کلیدی دیفای در آینده مالی و اقتصادی و زندگی روزمره ما تاکید داشت، یا فگ الماس دیفی، در طول این مدت فگ پارا فراتر از این موارد گذاشت، و تبلیغات آفلاین بزرگی نیز انجام داد، نمونه آن تبلیغ در میدان تایم نیویورک در بنر تبلیغاتی نزدک بود که از معروف ترین بنرهای تبلیغاتی می باشد، یا اتوبوسی که با تصویر فگ در نیویورک تردد می کرد. در این مطلب بیشتر در خصوص فگ و آینده آن و اینکه چقدر امکان دارد این پروژه اسکم باشد، صحبت خواهیم نمود.

دریافت توکن فگ به ازای هولد

دریافت توکن فگ به ازای هولد آن، فناوری بود که نخستین بار توسط ارز سیفمون مرسوم شد. در این روش نیاز نبود کاری انجام بدهید، تنها ارز را داخل ولت (نه صرافی) نگهداری می کردید، به ازای هر تراکنش یا انتقالی که در شبکه صورت می گرفت، شما می توانستید، صاحب ارز مورد نظر شوید، باگ این کار در آنجا بود که هر ولت سهم بیشتری از توکن داشت، ریوارد بیشتری می گرفت، اغلب صرافی ها که مقداری زیادی از توکن را، هم به سبب خرید خود صرافی و هم به ازاری انتقال به صرافی جهت کاشت اوردر، در اختیار داشتند، این موضوع باعث می شد تا صرافی ها ریوارد خود را بفروشند و مدام سبب افت قیمت توکن شوند که در نتیجه این کار به جای این که به نفع هولدر شود باعث ضرر آن ها می شدند، در طی این فرایند مقداری از توکن نیز سوخته می شد که هیچ یک سبب افزایش قیمتی این توکن نشد.

اسمارت دیفای چیست؟

اسمارت دیفای یا دیفای هوشمند، از کلمات کلیدی بود که پروژه فگ با آن ها مطرح شد، اسمارت دیفای ایده شدیدا جذاب و خلاقانه ای بود و در حوزه های مختلفی فعالیت می کرد، از جمله حوزه هایی که اسمارت دیفای در آن بسیار فعال بود، رپ توکن بود. به این ترتیب که اگر بر فرض بیت کوین را در اسمارت دیفی رپ کنیم، تا زمانی که این رپ شده بیت کوین در ولت ما باشد، درصدی از کارمزد های مربوط به تراکنش بیت کوین را دریافت خواهیم نمود.

مورد دیگری که اسمارت دیفای مطرح کرد، گوگل دیفای بود، در این حالت اگر قصد خرید توکنی را داشتیم، پایین ترین قیمت آن را پیدا می کرد و به ما معرفی می کرد.

در پروژه فگ توکن روکس (Rox) نیز مطرح شد که سقف تعداد آن 2000 عدد بود، این توکن قرار بود به عنوان پشتوانه استیبل کوین پروژه اسمارت دیفای باشد، اما پس از هک استخرهای فگ، استخر این توکن به کلی خالی شد و ارزش آن صفر شد، از آنجایی که این توکن در جایی نیز لیست نشده بود، فروش آن به جز در صرافی فگکس غیر ممکن بود. که باعث ضرر بسیاری از افراد شد. البته تیم فگ ضمانت داده است که برای هولدرهای فگ، ایردارپی از توکن جدید خواهند داشت.

اما مکالمه ای با یکی از اعضای تیم صورت گرفته بود که توکن روکس در کد نویسی دارای مشکلاتی است و به همین سبب قابلیت لیست شدن در صرافی ندارد. که این گمانه زنی ها را در خصوص خیانت تیم به هولدرها وشفاف نبودن تیم با هولدرها را بیشتر نمود.

ماجرای هک شدن فگ

پس از فجایعی که برای ارز لونا پیش آمد و قیمت این ارز کاهش بسیار شدیدی را تجربه نمود، که بنزینی شد بر آتش کاهش قیمت بیت کوین، فگ نیز همراه با بیت کوین کاهش شدیدی را تجربه کرد، اما در این بحبوحه به ناگهان، خبر هک شدن استخرهای فگ برای چند بار پی در پی منتشر شد، که باعث شد قیمت فگ بیشتر از قبل افت کند، این مساله ضررهای هولدرهای این شت کوین پر مدعی را بیشتر کرد. اما هک آخرین قدم خیانت تیم به هولدرهای فگ نبود،

آیا روکس همان ساتوشی ناکاموتو بود؟

روکس به عنوان دولوپر ناشناس فگ مشهور شده بود، در زمستان سال 1400 با توجه به این که دامنه فگکس یا همان صرافی فگ سال 2012 ثبت شده بود، شایعاتی احتمال از منبع خود تیم درز کرد که روکس همان ساتوشی است، روکس که در گروه تلگرامی این پروژه بود بسیار محافظه کارانه به این پرسش پاسخ میداد. و به جای رد کامل این موضوع بر این شایعه دامن میزد.

قبل تر ها نیز موضوع مشابهی اتفاق افتاده بود، مجسمه گوریلی به یاد میمونی که گویا در هند کشته شده بود در وال استریت نصب شده بود، تیم فگ سریعا خبر این موضوع را کار کرد و این میمون را غیر مستقیم به خودشان ربط داد. تیم فگ علاقه شدیدی به مسائل این گونه داشت و تا مدت ها هرچه میمون در نقاط مختلف بود را به خودشان نسبت می دادند تا هولدرهای کم اطلاع را از فروش این توکن باز دارند.

مهاجرت فگ و آپدیت های جدید

پس از فراز و نشیب های بسیار، تیم فگ خبر از مهاجرت این توکن و روکس به توکنی واحد را همراه با تغییر نام آن داده است، در این مهاجرت هولدرهای فک مجبورند توکن خود را به اکسچنج کنند و در ازای پرداخت کارمزد مهاجرت کنند، اما هولدرهای روکس نیازی نیست چنین کاری را انجام دهند و به صورت ایردراپ توکن را دریافت خواهند کرد.

در آپدیت جدید، بحث آمدن ورژن دوم اسمارت دیفای و تغییر وب سایت و برخی موارد دیگر مطرح شده است که باید منتظر ماند و دید تیم چه میکند و آیا این بار هم تغییر رویه داده اند یا مانند سابق قصد دارند با دیکتاتوری و لجبازی پیش بروند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا