ارز دیجیتال

شیبا اینو چیست؟

با شنیدن نام شیبا یاد چه چیزهایی می افتید؟ پاستیل شیبا، سگ شیبا اینو یا دنیای کریپتوکارنسی؟

شیبا اینو یکی از جنجالی ترین شت کوین هایی بوده است که در دوسال اخیر سر و صدای بسیاری را به پا کرده است، این توکن که با عنوان شیب نیز شناخته می شود، تا امروز که این مقاله نوشته می شود، هنوز توکنی است که در بستر اتریوم لانچ شده است، اما عده ای به ثروت های کلانی از این رمز ارز رسیده اند، برای همین است که این توکن در صدر لیست میم کوین ها قرار گرفته است.

بینیان گذار شیبا اینو

بسیاری از ارزها هستند که در با محوریت تمرکز زدایی شکل گرفته اند، این ارزها را اغلب فردی ناشناس رهبری می کند، البته آن فرد می تواند یک تیم باشد، یا یک نهاد، اهمیتی ندارد که آن فرد یا نهاد کیست، آنچه مهم است این است که هدف در چنین پروژه هایی چیست؟

پاسخ این سوال این است: قدرت گرفتن مردم.

تمرکز زدایی

هرجایی که در دنیا متمرکز شده است، فساد رخنه کرده است، به طوری که تمرکز و فساد رابطه مستقیم پیدا کرده اند، این مساله در تمامی جنبه های زندگی ما مطرح شده است، تمرکز یعنی اجماع قدرت در دست عده ای و در رنج و عذاب قرار گرفتن توده .

اولین گام در زمینه تمرکز زدایی را پلتفرم های اوپن سورس برداشتند، این پلتفرم ها بر خلاف مایکروسافت که معتقد به این است که برای نوشتن نرم افزارهایش هزینه کرده است و سورس را در اختیار کسی قرار نمی دهد، تصمیم گرفته برای آسایش بیشتر مردم دنیا از طرفی و از سورس برنامه های خود را در اختیار عموم بگذارند تا هرکس هر توسعه ای مدنظرش بود روی آن ها انجام دهد.

گام بعدی را بلاک چین در این زمینه برداشت، این تکنولوژی با غیرمتمرکز کردن سیستم های تصمیم گیرنده و ثبت اطلاعات غیر قابل دستکاری گام بزرگی برای غیرمتمرکز کردن برداشت، بعد از بلاک چین قدم های بزرگتری برای غیرمتمرکز سازی برداشته شده اند، از جمله غیرمتمرکز سازی اینترنت که ارز ICP در برنامه بلند مدت خود آن را دیده است، و یا ارزهایی مانند LPT که قصد دارند شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام را غیرمتمرکز کنند و این راه ادامه دارد.

ریوشی بنیان گذار شیبا اینو نیز یکی از کسانی بوده است که در این راه قدم برداشته است و هیچگاه اجازه نداده است هویت وی فاش شود، او در مقاله ریوشی نیز به این موضوع اشاره بسیار کرده است و پیروان خود را که در خصوص هویت او سوال کرده اند، مذمت کرده است. ریوشی با انتشار برنامه و چشم انداز شیبا پس از مدتی ناپدید شد، اما میراثی از خود به جا گذاشت که رهبری آن به دست توده مردم خواهد بود. به ترتیب که مردم با استفاده از توکن بون می توانند در دائو این پروژه در خصوص طرح های مختلف رای بدهند.

پروژه های شیبا اینو

شیبا از اولین روزی که به عنوان یک شت کوین ناشناس ظاهر شد، هدف های بزرگی را برای خود ذکر کرد که ظرف مدت کوتاهی نیز آن هدف ها را فتح نمود، شیبا با لقب دوج کوین وارد مارکت کریپتوکارسنی شد و ظرف مدت یک سال به این هدف خود رسید و ارزش کل بازار یا مارکت کپ آن از دوج کوین فراتر رفت، این مساله باعث شد تا هولدرهای این ارز یعنی کسانی که برای مدت طولانی قصد نگهداری ارز را دارند، آن را نفروشند، و از سود فعلی خود برای کسب سود بیشتر در آینده صرفنظر کنند.

بازی متاورسی شیبا

همان طور که در مطالب گذشته بیان شده است، بازی های مختلفی از شیبا اینو معرفی شده است و یکی از آن ها به نام بازی شیبا اترنیتی در ویتنام لانچ شده است، این بازی البته مقدمه از بازی های شیباست و با آن بازی متاورسی و بلاک چینی شیبا اینو فاصله ها دارد که در آینده ای نزدیک لانچ خواهند شد و در سایت رادیو توکن بیشتر درباره آن ها توضیح خواهیم داد.

شیباریوم

بحث راه حل لایه دوم شیبا اینو تحت عنوان بلاک چین شیباریوم یکی دیگر از مواردی است که مطرح شده است، این بلاک چین قرار است در سه ماهه سوم سال 2022 لانچ شود و با هر انتقال شیبا در این شبکه توکن سوزی رخ خواهد داد، درصدی از کل توکن های انتقالی برای همیشه از چرخه حذف خواهند شد. این بلاک چین طبق وعده های شیتوشی کوساما توسعه دهنده اصلی شیبا اینو، هزینه ها را به شدت پایین خواهد آورد و موجب افزایش سرعت انتقال ها نیز خواهد شد، پس از اینکه شیباریوم لانچ شد، تمامی توکن های شیبا از اتریوم به شیباریوم مهاجرت خواهند کرد و بنا به گفته تیم، توکن هایی که در بلاک چین های دیگر باشند، فاقد اعتبارند.

ارز شیبا بون (Shiba bone)

این ارز سومین ارز از خانواده شیبا اینو بود، این ارز که در شیبا سواپ لانچ شد، در همان لحظات ابتدایی تا قیمت 40 دلار را نیز تجربه کرد اما در همان مدت کوتاه به قیمت دو الی سه دلار رسید. تیم شیبا این ارز را به عنوان هزینه تراکنش شبکه خود قرار داده است، تعداد کلی bone(بون) 250 میلیون واحد می باشد، که در یک رای گیری که در دائو شیبا سواپ صورت گرفت، 20 میلیون واحد از این ارز، جهت شیباریوم حفظ شد.

شیبا نیت

رمز ارز شیبا اینو از ابتدای راه چشم اندازی بلند اما رمز آلود از خود بیان نموده است، یکی از مفاهیم گنگی که شیبا اینو اعلام نموده است، بحث شیبا نت است که جزئیات بیشتری از آن نداده است، اما مطمئنا از پروژه هایی است که پس از شیباریوم لانچ خواهد شد، این پروژه در صدد آن است که پوزهایی در جای جای دنیا قرار دهد تا خرید در شبکه بلاک چین و بوسیله آن ها صورت گیرد.

استیبل کوین الگوریتمی شیبا

در مقاله دیگری در خصوص استیبل کوین الگوریتمی توضیحات بیشتری دادیم، در این مقاله قصد داریم در خصوص استیبل کوین شیبا اینو یا همان شی (shi) بیشتر صحبت کنیم، پشتوانه این ارز leash یا لیش می باشد، که به ازای بالا رفتن ارزش شی، لیش سوزانده می شود، و شی تولید می شود، هم چنین در ازای پایین رفتن ارزش آن از یک سنت، شی سوزانده می شود و لیش ضرب می شود. ربات هایی تعریف خواهند شد تا این کار را اتومات انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا